Bezpečnosť svetových letísk, elektrární, vojenských komplexov, ale aj dátových centier a prvkov kritickej infraštruktúry sa s nástupom štvrtej priemyselnej revolúcie a dronov ako jej súčasťou rapídne znižuje. Incidentov, kedy drony ohrozili bezpečnosť majetku a osôb pribúda.
Dostupnosť komerčných UAV – bezpilotných lietadiel vo všetkých kútoch sveta sa exponenciálne zvyšuje. Drony už nie sú výhradne vojenská technika ale spotrebným tovarom, ktorý je možné kúpiť bez väčšieho úsilia a financií na internete. S 20% medziročným rastom je to jeden z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich trhov súčasnosti. Právne systémy sa nestíhajú pružne prispôsobovať tempu pokroku v tejto oblasti. Regulácia absentuje, resp. zaostáva a dron si tak dnes môže zaobstarať každý bez ohľadu na skúsenosti alebo účel jeho použitia. Vďaka svojim praktickým a neustále sa zdokonaľujúcim vlastnostiam nachádzajú drony uplatnenie vo viacerých odvetviach sektora služieb a vojenských konfliktoch.
Ale ako každú novú technológiu, aj drony je možné zneužiť. Bezpečnosť svetových letísk, elektrární, vojenských komplexov, ale aj dátových centier a prvkov kritickej infraštruktúry sa s nástupom štvrtej priemyselnej revolúcie a dronov ako jej súčasťou rapídne znižuje. Incidentov, kedy drony ohrozili bezpečnosť majetku a osôb pribúda. Je len otázkou času, kedy používateľská nedbalosť alebo zločinecká rafinovanosť spôsobí vážnejšiu škodu. Účinnú ochranu pred UAV narušiteľmi tvorí viacero vrstiev rôznorodých technológií. V zásade platí rovnica: čím viac vrstiev, tým spoľahlivejšia ochrana. Detekciu dronov zabezpečujú rádiofrekvenčné skenery, radary, kamery a akustické senzory. Neutralizáciu bezpilotných prostriedkov umožňuje nasadenie rušičiek signálu, sieťometov, nástrojov na prevzatie kontroly nad dronmi, GNSS spooferov a laserových diel.
Rádiofrekvenčný skener neustále analyzuje široké pásma frekvencií, klasifikuje a dekóduje signály a poskytuje tak skoré varovania, často ešte pred samotným vzletom dronu.
Kompaktnejšia verzia tradičného radaru vyvinutá špeciálne na detekciu UAV. Mikro-Doppler funkcia poskytuje konfirmáciu, že je objekt vybavený rotujúcimi vrtuľami a zároveň umožňuje detegovať vznášajúce sa drony. Táto klasifikácia zabezpečuje ich správne odlíšenie od iných pohybujúcich sa objektov, čím sa znižuje miera falošných poplachov.
Komplementárne použitie kamerových systémov a ich integrácia do riešenia dopĺňa rádiovú detekciu a poskytuje živý video záznam v prípade výskytu hrozby. Pomocou umelej inteligencie a neurónových sietí softvér spracúva živé video a okamžite rozlišuje drony od iných pohybujúcich sa objektov.
Akustické senzory sú schopné detegovať drony na báze zvukových stôp ich vrtúľ, aj keď sú neviditeľné pre radary alebo im chýba rádiofrekvenčné spojenie. Redukciou a odfiltrovaním nežiaduceho hluku z oblasti záujmu dosahujú akustické senzory lepší rozsah a čistejší zvuk v porovnaní s konvenčnými systémami.
Rušičky znemožnia dronu prijímať signál. Dron izolovaný od vysielača a satelitného signálu sa v závislosti od jeho bezpečnostných protokolov buď zastaví na mieste alebo vráti na bod vzletu. Proti dronom je možné použiť buď všesmerové rušičky, ktoré prerušia komunikáciu všetkých zariadení v okolí využívajúcich cieľové frekvencie, alebo smerové rušičky, ktoré zarušia spojenie zariadení iba v smere mierenia. Oba typy rušičiek je možné prispôsobiť – nastaviť, ktoré frekvencie sa majú zarušiť a ktoré majú naopak zostať použiteľné.
Použitie rušičiek síce preruší komunikáciu medzi pilotom a jeho dronom a znemožní tak bezpilotné lietadlo ovládať, ale jeho pristátie je vecou konfigurácie interných parametrov zariadenia a softvéru od výrobcu. Dron tak môže buď začať okamžite klesať k zemi, vrátiť sa na miesto vzletu, alebo sa zostať vznášať nekontrolovateľne vo vzduchu až do chvíle, kedy sa mu minie batéria. Minimalizáciu tohto rizika a kontrolovaný kontakt UAV so zemou zabezpečujú sieťomety.
Riešenie schopné detekcie, identifikácie, lokalizácie a prevzatia kontroly nad bezpilotnými prostriedkami. Detekčná schopnosť tohto all-in-one riešenia pracuje na princípe pasívneho skenovania okolitých frekvencií a dekódovania komunikačných protokolov medzi ovládačmi a dronmi samotnými. Prelomenie týchto komunikačných protokolov a vyslanie krátkeho signálu na cielených frekvenciách znemožní operátorovi pokračovať v ovládaní UAV, bez rušenia priateľských zariadení v oblasti. Systém umožňuje prinútiť UAV pristáť na vopred definovanom mieste po vopred definovanej dráhe, poslať UAV späť na miesto vzletu, okamžite pristáť alebo sa zostať vznášať vo vzduchu.
Spôsob manipulácie GNSS formou vysielania falošných signálov, ktoré UAV rozpozná ako legitímne, okamžite účinné voči akýmkoľvek UAV využívajúcich GNSS, nevýhodou je kompromitácia GNSS v oblasti.
Vysokoenergetické laserové systémy predstavujú technologicky najsofistikovanejší spôsob kompletnej neutralizácie UAV narušiteľa v štýle hard kill. V prvom kroku multispektránle senzory zachytia potenciálnu hrozbu. Po vyhodnotení situácie operátorom a potvrdení, že ide o nepriateľský dron koncentrovaný lúč energie zostrelí bezpilotný prostriedok.
Integráciou – vzájomným prepojením vhodných technológií vzniká komplexný systém ochrany pred bezpilotnými prostriedkami šitý na mieru konkrétnym požiadavkám.
info@teamsales.sk
Copyright © 2024 Teamsales s.r.o.